Determinare și Ambiție: FCC Baschet UAV Arad.

• 0

FCC Baschet UAV Arad se impune împotriva CSU Olimpia Brașov într-un meci captivant din Liga Națională

Într-un meci plin de intensitate și răsturnări de situație, FCC Baschet UAV Arad a reușit să obțină o victorie impresionantă cu scorul de 84-74 împotriva echipei CSU Olimpia Brașov, în etapa a 12-a a Ligii Naționale de baschet feminin. Partida desfășurată pe teren propriu a adus în fața publicului pasionat o luptă fermecătoare între cele două echipe.

Oaspeții au început cu dreptul, preluând controlul jocului și conducând cu 11 puncte în primul sfert, punând astfel presiune pe echipa gazdă. Cu toate acestea, FCC Baschet UAV Arad și-a păstrat calmul și și-a regăsit ritmul în următoarele sferturi, demonstrând un spirit de luptă impresionant.

Gazdele au reușit să revină spectaculos și au întors situația în favoarea lor, distanțându-se la 14 punce în al doilea sfert.

Sursa Foto: FCC BASCHET UAV ARAD

Pentru FCC UAV Arad au înscris: Andrea Easley 22 de puncte (a oferit și 8 pase decisive pentru colege, plus 5 recuperări), Taylor Murray 15 puncte (5 intercepții), Tereza Vitulova 15 puncte, Boglarka Biszak 10 puncte, Bianca Voica Nagy 10 puncte, Andreea Mititelu 9 puncte (9 recuperări) și Andreea Fleșer 3 puncte. A mai intrat Alexandra Ghiță.

La oaspeți, Biljana Pesovic s-a remarcat cu un triple-double (17 puncte, 12 recuperări și 11 pase decisive), alături de Shalaunda Robinson (23 de puncte), Bianca Nan și Ines Corda (câte 16 puncte).

Următorul test pentru FCC Baschet UAV Arad vine miercuri, odată cu întâlnirea cu campioana en-titre, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, într-un adevărat derby al Ligii Naționale. Acest meci este așteptat cu mare interes de către suporteri și va oferi o oportunitate crucială pentru echipa gazdă de a-și demonstra valoarea și determinarea în fața unei echipe puternice.

Pentru FCC Baschet UAV Arad, acest meci este mai mult decât o simplă confruntare; este o șansă de a-și consolida poziția în topul clasamentului și de a-și păstra speranțele pentru locul doi în sezonul regulat. Cu toate că și-au asigurat deja locul trei înainte de play-off, echipa este hotărâtă să continue să își pună amprenta în competiție și să lupte pentru performanțe remarcabile în etapele următoare.

În final, evoluția echipei FCC Baschet UAV Arad în acest sezon de campionat este una remarcabilă, iar susținerea fanilor lor adaugă un element de inspirație și motivație în călătoria lor către succesul continuu în Liga Națională de baschet feminin.