spot_imgspot_img

Top 5 Saptamana Aceasta

spot_img

Articole

Irina Bara se califică în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Bogota

Jucătoarea româncă de tenis Irina Bara a obținut o victorie deosebită miercuri, calificându-se în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Bogota, Columbia. Această performanță reprezintă un pas important în drumul său în acest turneu de categorie, dotat cu premii totale de 267.082 de dolari.

Bara (29 ani, 178 WTA) a avut o victorie împotriva brazilienei Laura Pigossi, cu scorul de 3-6, 7-6 (7/3), 6-4. A fost un meci tensionat, cu schimbări de lider la fiecare set, dar Bara a reușit să revină spectaculos, salvând o minge de meci în setul secund, înainte de a învinge în tiebreak. În setul decisiv, românca a demonstrat control și determinare, încheind meciul cu 6-4.

A fost o partidă lungă, care a durat trei ore și 22 de minute, iar Bara a făcut față unei adversare puternice, care a fost finalista turneului în 2022. Deși a comis 10 duble greșeli, Irina Bara a reușit să-și adjudece victoria, asigurându-și un cec de 6.608 dolari și 54 de puncte WTA.

În sferturile de finală, Irina Bara va întâlni italianca Sara Errani (36 ani, 117 WTA). Cele două jucătoare sunt la egalitate în meciurile directe, fiecare câștigând câte un meci în întâlnirile lor anterioare.

Alte rezultate notabile înregistrate miercuri la Bogota includ victoriile lui Francesca Jones (Marea Britanie), Cristina Bucșa (Spania), și Kamila Rahimova (Rusia), care și-au asigurat locuri în runda următoare a turneului.